Find us on Facebook
The Foundation
The Cordelia Foundation was established in 1996 as with the aim to assist torture survivor and severely traumatized asylum seekers, refugees and their family members arriving in Hungary through psychiatric, psychotherapeutic, psychological treatment, psycho-social counseling.
The initiator of the Foundations activity is Dr Lilla Hárdi, psychiatrist, psychotherapist, who is the medical director and responsible professional coordinator of the organisation.
Cordelia is an accredited member of the Copenhagen-based network, the IRCT (International Rehabilitation and Research Council for Torture Victims). The Foundation received the public benefit status in 1998. The treatment of the psycho-social and somatic problems of this unique target group is a basic-service public-benefit task, and at present Cordelia is the only civil organization in Hungary which serves this role. The services of the Foundation thus supplement the national health care services through a comprehensive treatment-system. We finance our activity through grants and funds, our main donors are the EU and the UN’s OHCHR (Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights).
Our professional team, consisting of therapists (psychiatrists, psychologists, non-verbal therapists) with multicultural experiences and training, generally treats the refugee clients at the reception centres. Their work is assisted by a social assistant and trained interpreters. Using our internationally acknowledged methods we treat annually 600-800 clients. We regularly provide training and supervision for professionals working with refugees.
The UNHCR has rewarded our work with the 2004 “Asylum prize”. In 2008, the committee of the Viennese ‘Sozial Marie, prize for social innovation’ chose the Foundation as one of the awarded organisations. In 2009, the National Immigration Agency acknowledged the services of the Foundation in the field of mental health treatment of refugees with a certificate.
Alkotmánybírósághoz fordultunk
23 civil szervezet, mely a Civilizáció kampány során is együttműködik, együtt nyújtott be alkotmányjogi panaszt az Alkotmánybírósághoz a civileket megbélyegző törvény miatt.
A külföldről támogatott civil szervezetek elleni törvény alapján minden civil szervezet, amely legalább 7,2 millió forint támogatást kap külföldről, köteles magát regisztrálni a külföldről támogatott szervezetek nyilvántartásába, és ezt a címkét honlapján és kiadványain feltüntetni. Ezen felül az ilyen szervezeteknek az 500 000 forintot meghaladó, külföldről érkező adományok esetén a támogatók személyes adatait is közölniük kell az állammal, amely ezeket az adatokat nyilvánosságra hozza.
A Civilizáció kampány keretében több civil szervezet tiltakozott a megbélyegzés ellen, mivel a jelenlegi magyarországi politikai nyilvánosságban a külföldről támogatott jelző kizárólag arra alkalmas, hogy a szervezetek hitelességét és az irántuk megnyilvánuló közbizalmat aláássa. Mindez pedig sérti a civilek Alaptörvényben biztosított jó hírnévhez, a magánszféra tiszteletben tartásához fűződő jogát, valamint sérti a szabad véleménynyilvánítási és egyesülési szabadságot.
Az Alkotmánybírósághoz eljuttatott alkotmányjogi panaszt 23 civil szervezet együtt nyújtja be, bizonyítva ezzel, hogy nem csupán a kormány által ellenségként megjelölt civil szervezetek tartják jogilag aggályosnak és társadalmilag károsnak a külföldi támogatások átláthatóságáról szóló törvényt, hanem olyanok is, akik ritkábban kerülnek konfliktusba a kormányzattal, így összefognak az őket megbélyegző, a munkájukat megnehezítő törvény ellen. A beadványt a Társaság a Szabadságjogokért és a Magyar Helsinki Bizottság jogászai szerkesztették.
Az indítványozók: a Társaság a Szabadságjogokért, a Magyar Helsinki Bizottság, az Amnesty International Magyarország, az Artemisszió Alapítvány, Az emberség erejével - CUM VIRTUTE HUMANITATIS Alapítvány, Az Autonómia Alapítvány, a BAGázs Közhasznú Egyesület, a Civil Kollégium Alapítvány, a Cordelia Alapítvány, a Szervezett Erőszak Áldozataiért, az Energiaklub Szakpolitikai Intézet és Módszertani Központ Egyesület, a Háttér Társaság, az Igazgyöngy Alapítvány, a Jogriporter Alapítvány, a K-Monitor Közhasznú Egyesület, a Közélet Iskolája, a Levegő Munkacsoport, a Magyarországi Európa Társaság, a Magyarországi Terre des hommes Alapítvány "Lausanne”, a Menedék - Migránsokat Segítő Egyesület, az Ökotárs Alapítvány, a Partners for Democratic Change Hungary Partners Hungary Alapítvány, a PILnet Alapítvány és a Tudatos Vásárlók Közhasznú Egyesülete.
Az indítvány mintaként szolgál. Ha egy érintett szervezet úgy dönt, hogy megtámadná a törvényt, útmutatóval együtt közzéteszünk az indítványmintát, amit a szervezetek saját adatokkal magukra szabhatnak.
Az alkotmányjogi panasz részleteinek megismeréséhez olvassa el részletes kisokosunkat kérdés és felelet formájában.
From TORTURE to DETENTION
Our report on the detention of torture victim and traumatized asylum-seekers in Hungary and Bulgaria is out!
The report is the result of a joint work with the Hungarian Helsinki Commitee, the Foundation for Access to Rights and the Assistance Center for Torture Victims, carried out between November 2014 and December 2015.
For any further information on the project or the report please contact Maria Barna on barna.maria_at_cordelia.hu or +36 30 652 24 26
Nyilatkozat - Nem a menedékkérők tömeges elzárására!

Az Országgyűlés hamarosan újabb, a menedékkérőket érintő törvényjavaslatról (T/13976) szavaz. A javaslat szerint egyrészt a rendőrség minden Magyarországon jogellenesen tartózkodó külföldit visszakísérne a határkerítés túloldalára; másrészt azokat a menedékkérőket, akiket beengednének a tranzitzónába, kötelezően fogva tartanák, és a tranzitzónát csak „a kiléptető kapun keresztül”, Szerbia vagy Horvátország felé hagyhatnák el. Mindezt a kormány a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetre hivatkozva teszi, ugyanakkor az országban jelenleg alig 400 menedékkérő tartózkodik, a válsághelyzet meghosszabbítása csupán az idegengyűlölő, félelemkeltő propaganda fenntartását szolgálja.
Mi számos okból ellenezzük ezt a javaslatot.
Read more: Nyilatkozat - Nem a menedékkérők tömeges elzárására!