Miss FA (31 éves) Szomáliában egy jómódú családból származott, gimnáziumot végzett, több nyelven beszélt (angolul, arabul stb.), illetve édesapja szállodájában és éttermében dolgozott. Azonban sajnos városukat támadások érték, szeretett édesapjával pedig végzett az Al-Shabaab nevű terrorszervezet, így úgy döntött, hogy elhagyja hazáját, mert veszélyben van az élete.
Útközben Líbiában elfogták, bebörtönözték, több nővel összezárva tartották. A katonák nap, mint nap bejártak hozzájuk és bántalmazták és megerőszakolták őket. Ms FA végignézte társai testi és szexuális bántalmazását, valamint őt is bántalmazták. Szerencsére sikerült megszöknie és el is jutott egy Nyugat-európai országba (Magyarország érintésével), ahol beleszeretett egy szomáli férfiba és összeházasodtak. Sajnos a szomáli férfi súlyosan abuzálta: rendszeresen verte, bezárta, kínozta. Az asszony egy bizonyos ponton túl nem bírta már és elvált a férfitól.
A válást követően visszatoloncolták Magyarországra. A sok trauma által okozott gyötrődés és a teljesen idegen környezet, a nyelvtudás hiánya miatt dezorientált lett és nem tudott magára találni. Ekkor talált rá a Cordelia Alapítvány az egyik magyarországi befogadó állomáson, ahol az első beszélgetés során kiderült, hogy nagyon súlyos tünetei vannak: alvászavar, rémálmok, szorongás, súlyos depresszió, önértékelési problémák stb. Ezek mellett az általánosnak mondható tünetek mellett, volt egy ritka tünete is: tépkedte a haját, mely kopasz foltokat hagyott fejbőrén. A Cordelia terapeutája pszichoterápiát kezdett vele tünetei enyhítése érdekében, mélyebb feltárásra a tábori körülmények között nem volt lehetőség.
Miután megkapta a menekültstátuszt Budapestre költözött, munkát talált és lakást tudott bérelni, egy magyar civilszervezet segítségével. Úgy tűnt, hogy a sorsa jobbra fordult. Azonban, amikor újra felkereste a Cordeliát ismét PTSD-s (poszttraumás stressz zavar) tüneteket mutatott, de ezek a tünetek már enyhébbek voltak a befogadó állomáson tapasztaltakhoz képest. Ennek két oka is lehetett: a táborban kapott pszichoterápiás támogatás vagy az életében bekövetkezett pozitív változás. Ugyanis beleszeretett egy szomáli menekültbe. Összeházasodtak és amikor terápiára érkezett már közös gyermeküket várta. Egyensúlyba került az élete és gyermeke születése után tünetmentessé vált.
A baba már szinte egy éves, amikor visszatérnek a tünetei, az alvászavar és a rémálmok. Mint kiderült, a tünetek visszatérését az váltotta ki, hogy Szomáliában élő édesanyja életveszélyben van. Szomálián belül ő is menekvésre kényszerült, hogy viszonylagos biztonságban tudhassa magát.
Ms FA a terápia ezen fázisában került olyan állapotba, hogy gyógyszeres kezelést is kaphat, amely remélhetőleg segíteni fog a tünetei enyhítésében. Továbbra is jár terápiára és a kezdeti elkeseredettségét felváltotta a pozitív jövőbe tekintés. Reméli, hogy a közeljövőben tud majd egy Szomáliával szomszédos országban édesanyjával ismét találkozni.
*A kliens személyiségi jogainak tiszteletben tartása érdekében a történetben nevét és néhány apróbb részletet megváltoztattunk.