A Cordelia Alapítvány a Szervezett Erőszak Áldozataiért 1996-ban jött létre azzal a céllal, hogy segítséget nyújtson a Magyarországra érkező, kínzást vagy más súlyos traumát átélt menedékkérőknek, menekülteknek és családtagjaiknak pszichiátriai, pszichoterápiás, pszichológiai kezeléssel, pszicho-szociális tanácsadással.
Az Alapítvány tevékenységének kezdeményezője dr. Hárdi Lilla pszichiáter, pszichoterapeuta, aki a szervezet orvos igazgatója és felelős szakmai koordinátora.
A Cordelia egy dániai koordinációban működő nemzetközi hálózat, az IRCT (International Rehabilitation and Research Council for Torture Victims – Kínzás Áldozatainak Nemzetközi Rehabilitációs és Kutató Tanácsa) akkreditált tagja. Közhasznú minősítéssel 1998 óta rendelkezünk. Magyarországon jelenleg az egyetlen olyan civil szervezet vagyunk, amely e speciális célcsoport pszichés, szomatikus és szociális panaszait egy komplex szolgáltatásrendszeren keresztül kezeli. Olyan alapellátásnak minősülő, hiánypótló, közhasznú feladatokat végzünk, amelyek ellátása állami hatáskörben jelenleg nem megoldott. Tevékenységünket pályázati forrásokból finanszírozzuk, fő támogatóink az EU és az ENSZ Emberi Jogi Főbiztossága (UN’s OHCHR).
Multikulturális tapasztalatokkal rendelkező terapeutákból (pszichiáter, pszichológus, non-verbális terapeuta) álló szakmai munkacsoportunk a menekültekkel jellemzően a befogadó állomásokon találkozik. A terapeuták munkáját szociális segítő és képzett tolmácsok segítik. Nemzetközileg is elismert módszereinkkel évente átlagosan 600-800 ügyfélnek nyújtunk segítséget. Rendszeresen tartunk képzéseket és szupervíziós foglalkozásokat menekültügyi szakemberek számára.
Az UNHCR munkánkat a 2004. évi Menedék-díjjal jutalmazta. 2008-ban a bécsi SozialMarie díj értékelő bizottsága a szociális ágazatban végzett innovatív és kreatív munkájáért az Alapítványt díjazottjai közé választotta. 2009-ben a menekültek mentális gondozása területén végzett egyedülálló munkánkat a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal oklevéllel ismerte el.
A Cordelia az IRCT Tagja
Az IRCT (Kínzás Áldozatainak Nemzetközi Rehabilitációs és Kutató Tanácsa) hálózata
Az IRCT hálózatába ma a világon több, mint 140 rehabilitációs központ és program tartozik nemzetközi mozgalmat alkotva a kínzás áldozataiért és a kínzás ellen.
Ezek a központok támogatást és reményt adnak az áldozatoknak, a kínzás borzalmai felett aratott győzelem szimbólumaként. A rehabilitációs központok és programok helyi vagy országos szinten, különböző célcsoportokkal és számos különleges módszerrel dolgoznak hogy a kliensek, a családjuk és közösségek által elszenvedett kínzás hatásait enyhítsék.
Egyes szervezetek fő tevékenysége az áldozatok rehabilitációja, míg más szervezetek számára ez egy szélesebb tevékenységi kör – például általános egészségügyi program vagy emberi jogi kezdeményezés – része. Sok szervezet tevékenységének integráns részét képezi a kínzás megelőzése is.
Ezt a sokféle szervezetet az a közös erőfeszítés köti össze, amelynek az áldozatok fizikai és pszichológiai szenvedésének enyhítése a célja, és amely – amennyire ez lehetséges – újra biztosítani próbálja a teljes élet lehetőségét a kínzás áldozatai számára.
Multi-diszciplináris támogatás
A rehabilitációs központok általában multi-diszciplináris segítséget és tanácsadást biztosítanak, amely magába foglalja az orvosi ellátást, pszicho-szociális támogatást, jogi szolgáltatásokat és anyagi segítségnyújtást. Azokban az esetekben, ahol a kliensek egyben menekültek is a szolgáltatások köre kiterjedhet a nyelvi képzésre, a munka- és lakáskeresésben való segítségnyújtásra is. A kínzás fizikai és mentális utóhatásai sokszor az egész család számára komoly terhet jelentenek. Ezért a szervezetek az áldozaton kívül, a család egyéb tagjainak is – főleg a házastárs és gyermekek számára – biztosítanak kezelést és tanácsadást.
A kínzás számos generáció életére hatással lehet, mivel a gyermekek különösen érzékenyek az utóhatásokra. Sokszor szenvednek bűntudattól vagy éreznek személyes felelősséget azért ami történt.
Hosszútávú célok
A rehabilitációs központok társadalomra gyakorolt hatása sokszor közvetett módon, több szinten jelenik meg. A kínzás és az áldozatok rehabilitációja is politikai cselekedet.. A központok ezért kiemelt helyen állnak a demokrácia, a békés együttélés és az emberi jogok tiszteletben tartását illetően kampányok szervezésével, dokumentáció készítésével, orvosi-jogi jelentésekkel, médiaszereplésekkel, tréningek és képzések szervezésével. Háborúk és más súlyos fegyveres konfliktusok alatt és után a társadalom önsegítő hálózatai és struktúrái gyakran eltűnnek. Az áldozatok számára kidolgozott rehabilitációs programokat általánosabb közösség orientált kezdeményezésekbe kell integrálni. A kínzás és más, az erőszak szervezetek által elkövetett, embertelen bánásmód áldozatainak nyújtott pszicho-szociális támogatás segíthet az összetört társadalmak újjáépítésében.
Forrás: IRCT
A Cordelia Alapítvány külföldről is támogatott szervezet.
Testület
Alapító:
- Kántor Péter
Kuratórium:
- Dr. Hárdi Lilla – elnök
- Holczer József – elnökhelyettes
- Jaksa Renáta Anna – tag
Felügyelőbizottság:
- Melegh Attila – elnök
- Dr. Szántó Ildikó – tag
- Dr. Ambrus Ágnes – tag
Dokumentumok
Zéró tolerancia szexuális kizsákmányolással és abúzussal szemben
Éves beszámoló és közhasznúsági jelentés 2023
Éves beszámoló és közhasznúsági jelentés 2022
Éves beszámoló és közhasznúsági jelentés 2021
Éves beszámoló és közhasznúsági jelentés 2020
Éves beszámoló és közhasznúsági jelentés 2019
Éves beszámoló és közhasznúsági jelentés 2018
Éves beszámoló és közhasznúsági jelentés 2017
Éves beszámoló és közhasznúsági jelentés 2016
Éves beszámoló és közhasznúsági jelentés 2015
Éves beszámoló és közhasznúsági jelentés 2014
Éves beszámoló és közhasznúsági jelentés 2013
Közhasznúsági jelentés és éves beszámoló 2012
Partnereink